تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

در صورت هرگونه سوال درباره محصولات فروشگاه لطفا با آیدی تلگرامی ما مکاتبه کنید: https://t.me/javadpsy


افسردگی پس از زایمان، پیشگیری و درمان


Postpartum Depression

افسردگی پس از زایمان، پیشگیری و درمان

افسردگی پس از زایمان، پیشگیری و درمان
غم زایمان و افسردگی پس از زایمان
میگنا: حتما شما هم تا کنون راجب غم پس از زایمان چیز‌هایی را شنیده اید. دلیل معمول بودن غم زایمان این است که برای حدود ۸۰ درصد مادرانی که اولین بار بچه دار می‌شوند اتفاق می‌افتد. غم زایمان باعث ایجاد ناراحتی، نگرانی و خستگی در طول یک یا دوهفته بعد از زایمان در مادران می‌شود. این نوع افسردگی کاملا طبیعی است و در فاصله زمانی کوتاهی از بین می‌رود. اما غم زایمان با مفهومی به نام افسردگی پس از زایمان متفاوت است اگرچه که تعدادی از علائم آن به هم شباهت دارند.
افسردگی پس از زایمان یک اختلال شایع و ناتوان کننده‌ روانی- اجتماعی است که معمولا طی چهار هفته‌ اول پس از زایمان آغاز شود. این اختلال، اثر ناخوشایند بر مادر و خانواده دارد و هزینه‌های هنگفتی بر جامعه تحمیل می‌کند.

شیوع این افسردگی در چند هفته‌ اول بعد از زایمان و در شرایط خاص تا ۴۱% گزارش شده است که این تفاوت به نحوه‌ نمونه گیری، زمان بررسی، معیارهای متفاوت تشخیصی(افسردگی ماژور با مینور)، ابزار خود گزارش‌دهی و روش مطالعه مرتبط است به طوری که در یک مطالعه‌ متاآنالیز که روی ۴۱ مقاله در ایران انجام شد، شیوع افسردگی پس از زایمان ۳/۲۵ درصد گزارش شد.

افسردگی پس از زایمان هم بر نوزاد و هم بر مادر تاثیر می گذارد چراکه افسردگی مادر بر نحوه مراقبت وی از نوزادش و تامین نیازهای او تاثیر می گذارد. حتی مادر مجبور می شود که شیردادن به نوزاد خود را متوقف کند. افسردگی پس از زایمان ممکن است بعد از هر بار زایمان اتفاق بیفتد و تنها به زایمان اول محدود نمی شود.

نشانه‌های افسردگی پس از زایمان نشانه‌های افسردگی ممکن است به صورت تغییر خلق، اختلال در خواب و اشتها، اختلال روانی – حرکتی، خستگی، کاهش تمرکز، احساس گناه و عدم لذت از کار و فعالیت باشد که در نتیجه‌ آن زن قادر به ایفای نقش مادری و همسری نیست و در موارد شدید و
عدم درمان، منجر به خودکشی یا فرزندکشی می‌شود.

افسردگی پس از زایمان را باید از نشانه‌های گذرای گرفتگی خلق جدا کرد که با گریه، تحریک پذیری، بدخوابی و واکنش‌های عاطفی مادر مشخص می‌شود. این افسردگی ممکن است تا یک سال بعد از زایمان ادامه داشته باشد.

عوامل خطر

اگر چه علل افسردگی پس از زایمان به طور کامل شناخته نشده است با این حال، طیف وسیعی از عوامل خطر شناسایی شده‌اند که شامل:
- سابقه افسردگی پس از زایمان.
– داشتن سابقه‌ ابتلا به اضطراب و افسردگی در دوران بارداری
– سابقه‌ حوادث استرس زا در دوره‌ بارداری و مراحل اولیه یا در سقط‌های پی‌درپی
– سابقه‌ ابتلا به افسردگی
– سابقه‌ خانوادگی ابتلا به افسردگی از جمله افسردگی پس از زایمان
– نگرش زن نسبت به بارداری و به دنبال آن تغییر نقش او
– سابقه‌ وجود نشانه‌های سندرم پیش از قاعدگی
– حوادث استرس زای قبلی و اخیر
– عدم برخورداری از حمایت اجتماعی
-فکر بیش از حد به چالش‌های پیش رو برای رشد کودک
- وجود عوامل استرس زا در طول سال قبل نظیر مشکلات سلامت یا مشکلات شغلی.
- رابطه پرتنش با همسر
- مشکلات مالی
- بارداری ناخواسته و برنامه ریزی نشده
- اختلال دوقطبی
-تغییرات هورمونی پس از زایمان
نوسانات اخلاقی در افسردگی پس از زایمان، شدید و مداوم خواهد بود بطوریکه ممکن است موجب انزوای مادر از اطرافیان و ناکامی در برقراری ارتباط با نوزاد شود.


علائم افسردگی پس از زایمان
- تغییر شدید در اشتها
- خستگی بی نهایت شدید
- نوسانات شدید اخلاقی شامل احساس ناراحتی، عصبانیت و تحریک پذیری بالا
- عدم علاقه به انجام فعالیت های لذت بخش
- ارزش کم قائل شدن برای خود
- افکار احساس حقارت و گناه
- کناره گیری از افرادی که دوست شان دارند همچون نوزاد و داشتن حس گناه یا شرمندگی
- داشتن افکاری در مورد آسیب رساندن به خود یا نوزاد

این نوع افسردگی به خودی خود بهبود نمی
یابد و لازم است فرد برای درمان به پزشک مراجعه کند
 
 
 
روش‌های پیشگیری
در افسردگی پس از زایمان، مداخلات پیشگیری کننده در سطوح سه گانه اهمیت ویژه‌ای دارند. در سطح اول پیشگیری، کاهش آسیب پذیری، حذف یا به حداقل رساندن رفتارها و شرایط محیطی که منجر به افزایش خطر ابتلا می‌شود، مورد توجه متخصصان و مراقبین بهداشتی است.
پیشگیری سطح دوم با هدف تشخیص به موقع بیماری، کاهش پیشرفت یا به تاخیر انداختن ناتوانی به دنبال ابتلای اولیه است و در پیشگیری سطح سوم، محدود کردن مشکلات و نشانه‌ها‌ی مربوط به بیماری، مطرح می‌شود.

درمان
درمان افسردگی پس از زایمان با روش‌های مختلف ازجمله دارو درمانی، روان درمانی و شرکت در کلاس‌های مشاوره گروهی انجام می‌شود.

مداخلات دارویی
در مقاله‌ها، اطلاعات کمی درباره‌ مداخلات دارویی در افسردگی پس از زایمان وجود دارد. داروهای ضدافسردگی ممکن است برای زنانی استفاده شود که با سابقه‌ای از حمله‌های افسردگی قبلی به داروهای ضدافسردگی پاسخ داده باشند، به ویژه چنان‌چه سابقه‌ای از ابتلا به افسردگی در دوره‌ی پس از زایمان وجود داشته باشد. به طور کلی بیماری که در گذشته به یک داروی ضد افسردگی پس از زایمان پاسخ داده باشد، آن دارو باید به عنوان اولین داروی انتخابی برای بیمار باشد. ازدیگر مداخلات، شوک الکتریکی است که به عنوان درمان مناسب بیولوژیکی در افسردگی حین بارداری، پس از زایمان و بعد از سقط کاربرد دارد.


مداخلات غیر دارویی
اگر چه درمان دارویی به عنوان یک مداخله‌ی موثر در افسردگی به شمار می‌رود، تاثیر درمان‌های غیر دارویی نیز به عنوان درمان‌های تکمیلی و جایگزین مورد توجه خاصی قرار گرفته‌اند. به علاوه ممکن است برخی زنان تمایلی به مصرف دارو نداشته باشند، با این وجود در پژوهش‌های اخیر به استفاده از هر دو درمان تاکید شده است.

در میان
درمان‌های غیر دارویی، روان درمانی به ویژه درمان بین فردی، درمان شناختی- رفتاری و روانی- اجتماعی نظیر مشاوره‌های غیر مستقیم نیز نام برده شده‌اند، همچنین مهارت‌های کنترل استرس، درمان با نور، ماساژ درمانی، آرام سازی و یوگا نیز پیشنهاد شده است، هرچند کاربرد هر یک از مداخلات یاد شده ممکن است با محدودیت یا عدم پاسخ درمانی همراه باشد. تغذیه‌ درست، انجام تمرین‌های ورزشی، بهبود خواب، حمایت از مادر و تنظیم خانواده نیز در راستای مداخلات درمانی نقش مهمی ایفا می‌کنند.


روان درمانی
روان درمانی، کاربرد آگاهانه‌ی روش بالینی و مواضع میان فردی است که از اصول روان‌شناسی رایج حاصل شده و هدف آن کمک به بیماران است تا رفتارها، شناخت‌ها، هیجان‌ها و دیگر ویژگی‌های فردی خود را به منظور درمان مطلوب تغییر دهند. روان درمانی، علاوه بر کاهش میزان افسردگی و استرس، درک و فهم بیمار را از عارضه‌ی پس از زایمان افزایش می‌دهد تا با این موضوع کنار آمده، ضمن این‌که از پیامدهای نامطلوب ناشی از افسردگی بیمار جلوگیری می‌کند. روان درمانی در درمان افسردگی پس از زایمان می‌تواند به صورت درمان بین فردی، شناختی – رفتاری، سایکودینامیک و سایکوتراپی همراه درمان روانی – اجتماعی (مشاوره‌ی غیر مستقیم) انجام شود. روان درمانی بین فردی ممکن است به صورت فردی یا گروهی انجام شود و بر دستیابی بیمار به مسیرهای درست ایفای نقش اجتماعی و حمایت موثر تاکید دارد.این روش درمانی در مدت زمان کوتاه انجام می‌شود و در آن، ارتباط بین مشکلات بین فردی و خلق و خوی بیمار مشخص می‌شود. این نوع درمان بر تنش‌زاهای بین فردی که طی دوره‌ی بعد از زایمان افزایش می‌یابد، موثر است.

درمان شناختی – رفتاری
درمان شناختی – رفتاری به عنوان یک مداخله‌ی کوتاه مدت ممکن است درمان واقع‌بینانه و موثر در زنانی باشد که در دوران بارداری دچار
افسردگی شده‌اند. اساس درمان شناختی – رفتاری بر تاثیر متقابل بین وقایع، افکار، عقاید، خلق و عواطف تاکید دارد. درمان‌گران شناختی – رفتاری به بیماران افسرده در یادگیری، شناسایی و اصلاح عقاید نادرست و بی‌نظمی در پردازش سیستمیک اطلاعات کمک می‌کنند تا از این راه استرس بیمار کاهش و قدرت سازگاری او افزایش یابد. در یک بررسی بالینی که با هدف تعیین درستی درمان شناختی – رفتاری بر پیشگیری از افسردگی پس از زایمان و سقط روی زنان باردار انجام شد، نتایج حاکی از اثر درمان شناختی – رفتاری در کاهش نشانه‌های افسردگی و ارتقای سطح رضایت‌مندی و تداوم زندگی زناشویی تا دوره‌ی پس از زایمان بوده است. به علاوه اثربخشی این درمان با تاکید بر برنامه‌ی ویزیت در منزل و همراه با مدیریت استرس در بهبود شاخص‌های افسردگی و تنظیم سطح نشانگرهای بیولوژی استرس در زنان، طی مطالعات مختلف تایید شده است.
حمایت اجتماعی و افسردگی پس از زایمان
حمایت اجتماعی، پاسخ ملموس و عینی است که فرد از دیگران دریافت می‌کند. این پاسخ‌ها می‌تواند شناخت فعالیت‌های ارزشمند توسط خود فرد و تایید دیدگاه‌های فرد به وسیله‌ دیگران باشد. در راستای فراهم کردن حمایت اجتماعی، حامی بودن برای زن و تقویت نقش مادرانه مدنظر است. فعال کردن نقش مدیریتی و حمایت کردن از بیمار، او را در برنامه ریزی برای ویزیت دوره‌ای در کلینیک یا دسترسی به خدمات اجتماعی مورد نیاز کمک می‌کند.

بر اساس نتایج مطالعه‌ای در جامعه‌ی ما، بین ابتلا به افسردگی پس از زایمان و میزان حمایت اجتماع از زنان، همبستگی منفی وجود دارد، همچنین رابطه‌ی معنی داری بین افسردگی پس از زایمان، سازگاری زناشویی و حمایت همسر نیز دیده می‌شود.

در این مطالعه، گزارش شده حدود ۵۲% موارد افسردگی را سازگاری زناشویی و حمایت اجتماعی تعیین می‌کند که نشان دهنده‌ بیشتر بودن سهم متغییرهای
ابتلا به افسردگی پس از زایمان است.

در مطالعه‌ای دیگر که با هدف تعیین شیوع و عوامل خطر افسردگی در زنان بعد از زایمان انجام شد، نتایج، نشان دهنده‌ همراهی شدید انتظارهای برآورده نشده‌ اجتماعی مادران با تظاهر نشانه‌های افسردگی بود و از محرومیت و انزوای اجتماعی نیز به عنوان عوامل مهم افسردگی در زنان نام برده شده است.
توجه به حمایت‌های اجتماعی از این زنان که معمولا مورد اهمال قرار می‌گیرند، روش کمک کننده برای توسعه‌ی رفتارهای بهداشتی است. چنان‌چه حمایت از زنان در مراحل اولیه باشد، نگرش اجتماعی او را تقویت کرده و سلامت زن را در مدت زمان طولانی‌تر در دوره‌ی پس از زایمان یا سقط، خواسته و ناخواسته، تضمین می‌کند.نتیجه گیری
افسردگی، یک اختلال جدی بهداشتی در زنان، به ویژه پس از زایمان یا بعد از دست دادن جنین است که اقدام‌های پیشگیرانه در سطوح سه گانه برای شناسایی و درمان افسردگی زنان ضروری است. بیشتر عوامل خطر این نوع افسردگی را می‌توان در طی دوره‌ی بارداری شناسایی کرد که این مساله، اهمیت غربال‌گری در دوره‌ بارداری و ارزیابی‌های بالینی توسط متخصصین از جمله روان پزشکان و مراقبین بهداشتی را نشان می‌دهد.در این رابطه، طراحی و استفاده از ابزارهای غربال‌گری با دقت بالا برای شناسایی متغییرهای مستعد کننده برای افسردگی پس از زایمان با توجه به ویژگی‌های فرهنگی – اجتماعی جمعیت‌های مختلف، ضروری است، به علاوه بر اساس ماهیت چند عاملی بودن افسردگی پس از سقط و زایمان و تفاوت‌هایی که در نیازهای فردی و اجتماعی هر زن وجود دارد، ضروری است برنامه‌ی مداخلات درمانی از جمله دارویی، روانی، اجتماعی و رفتاری یا دیگر درمان‌های جایگزین متناسب، طراحی، تدوین و اجرا شود.
 
منابع
- دكترسید حمزه حسینی متخصص اعصاب و روان- عضو هیئت علمی دانشگاه : 7 روز زندگي
- خبرگزاري مهر
-ستاره

  انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 86
دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

معرفی کتاب:زمینه روانشناسی هیلگارد (متن کامل) نويسنده:اتکینسون مترجم:دکتر براهنی فرمت کتاب:پی دی افpdf(کیفیت عالی) زبان کتاب:فارسی سفارش کتاب(pdf,چاپی)و پشتیبانی تلگرام:09103894814 ...

كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ٧٠ هزار تومان

كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ٧٠ هزار تومان

سلام دوست خوبم اگه از زندگي و كارت رضايت نداري.. اگه از وضعيت روحي و بي پولي خسته شدي.. اگه احساس ميكني هميشه تو تمامي كارها بازنده اي و اعتماد به نفس پاييني داري.. اگه ميخواي يك فعاليت جديد رو شروع كني .. و يا حتي ميخواي وضعيت زندگيتو بهتر و بهتر كني و جاذب ثروت و موفقيت ...

مجموعه کامل برترین برنامه های ردیابی و کنترل

مجموعه کامل برترین برنامه های ردیابی و کنترل

این فایل شامل: 3 برنامه اندروید از بهترین برنامه های ردیابی و کنترل گوشی همسر و فرزند بهمراه یک آموزش تصویری از نصب و راه اندازی بهترین برنامه ردیابی و کنترل گوشی می باشد. همه برنامه ها دارای امکانات حرفه ای و رایگان می باشند. ...

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب + pdf

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب + pdf

عنوان کتاب: تئوری انتخاب نویسنده: دکتر ویلیام گلسر گوینده: دکترعلی صاحبی فرمت فایل ها: pdf ، mp3 تعداد فایل ها: 93 حجم کل فایل ها: 846 مگابایت مدت زمان پخش: 23 ساعت تعداد صفحات: 430 زبان: فارسی توضیحات: تئوری انتخاب دکتر ویلیام گلسر بر این اصل استوار است که ...

کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری

کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری

نام کتاب: کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری یانگ و ژانت کلوسکو حجم: 999 مگابایت تعداد فایل: 2 پکیج با 70 فایل صوتی + کتاب پی دی اف مدت کتاب: 14 ساعت و 33 دقیقه + 22 ساعت و 24 دقیقه نویسنده گان: جفری یانگ و ژانت کلوسک ترجمه: دکتر حمید ...

حل المسائل الکترونیک 1 و 2

حل المسائل الکترونیک 1 و 2 ...

افزایش سایز آلت تناسلی به روش Big Size

افزایش سایز آلت تناسلی به روش Big Size

اگر واقعا می خواهید با مشکلات جنسیتان به کلی خدا حافظی کنید لطفا مطالب زیر را با دقت بخوانید...! آیا از کوچکی آلت خود رنج میبرید؟ آیا زودانزالی دارید؟ آیا میخواهید یک بار برای همیشه مشکلات جنسی خود را رفع کنید؟ آیا میخواهید قدرت جنسی خود را افزایش دهید؟ در اين ...

فروش فیلتر بورسی استریکلی فقط 75 هزار تومان

فروش فیلتر بورسی استریکلی فقط 75 هزار تومان

آیا می خواهی ؟ قبل از همه سهم های مستعد رشد را شناسایی کنی؟ ضررهای خود را فقط در دو ماه جبران کنی؟ از بورس خاطرات خوب داشته باشی؟ در یک سال ثروت خود را دو برابر نمایی؟ به هیچ فیلتر دیگری نیاز نداشته باشی؟ هر سهمی را قبل از رشد شناسایی کنی؟ با کمترین آموزش در بورس فعالیت ...

پکیج حرفه ای کسب درآمد با گوشی

پکیج حرفه ای کسب درآمد با گوشی

سلام دوست عزیز: فرقی نمیکند که شما صاحب یک بیزینس باشید یا یک پیج شخصی داشته باشید ویا حتی کارمند یا کارگر باشید همه چیز به سرعت در حال پیشروی به سمت دنیای دیجیتال مارکتینگ و شبکه های مجازی است و چیزی که باعث پیشرفت شما در کار میشود داشتن اطلاعات درست و به روز است. پدر و ...

آموزش جامع افزایش طبیعی سایز آلت تناسلی

آموزش جامع افزایش سایز آلت تناسلی مردان به روش نچرال پنیس آیا از کوتاهی سایز آلت خود رنج میبرید؟ آیا این موضوع باعث شده احساس سرافکندگی کنید؟ آیا اعتماد به نفس خود را در رابطه از دست داده اید؟ آیا به دنبال راهی برای افزایش سایز آلت خود هستید؟ ...

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1398/09/16 اضافه شدن ویدیوی جدید بسم الله الرحمن الرحیم کسب درآمد اینترنتی سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم ...

خدای جنگ 2 ps2 برای اندروید

خدای جنگ 2 ps2 برای اندروید

دانلود بازی God of War2 برای اندروید بازی خدای جنگ God Of War 2 سر انجام پس از مدتی انتظار برای اندروید منتشر شد. بازی خدای جنگ God Of War 2 سر انجام پس از مدتی انتظار برای اندروید منتشر شد.بدون شک همه شما و مخصوصا کسانی که کنسول نسل دوم شرکت سونی را دارا بوده اند تنشان به تنه خدای جنگ ...

خرید و دانلود کتاب pdf فقه استدلالی ترجمه تحریر

خرید و دانلود کتاب pdf فقه استدلالی ترجمه تحریر

خرید و دانلود کتاب pdf فقه استدلالی ترجمه تحریر الروضه فی شرح اللمعه نوشته علیرضا امینی و محمدرضا آیتی ترجمه سیدمهدی دادمرزی 53 فصل در 702صفحه فقه استدلالی (ترجمه تحریرالروضه فی شرح اللمعه) اثر سید مهدی دادمرزی کتاب فقه استدلالی ...

پکیج ویژه آموزش افزایش طول و قطر الت تناسلی به

پکیج ویژه آموزش افزایش طول و قطر الت تناسلی به

جدیدترین روش علمیه افزایش طول و قطر الت تناسلی با بیش از6500 تجربه موفق در ایران. توضیحاتی در مورد اصل پکیچ: این پکیج آموزشی شامل ۸ فیلم و ۴ فایل پی دی اف آموزشی است که بعد از واریز لینک دانلود فایل برای شما باز میشود و میتوانید فیلم ها و فایل های آموزشی ...

GTA V برای اندروید

GTA V برای اندروید

دانلود بازی GTA V برای اندروید بازی Grand Theft Auto که به اختصار آن را GTA نیز مینامند یکی از پرطرفدار ترین بازی های سبک اکشن و جنگی برای کامپیوتر است که کاربران کامپیوتر و کنسول هایی نظیر Play Station و Xbox خاطرات زیادی از آن را به خاطر دارند. امروز نسخه اندرویدی این بازی را برای شما آماده ...

دریافت فایل : GTA V برای اندروید
دانلود رایگان کتاب فراگرد تنظیم تا کنترل بودجه pdf

دانلود رایگان کتاب فراگرد تنظیم تا کنترل بودجه pdf

معرفی کتاب:(فراگرد تنظیم تا کنترل بودجه) نویسنده:اسفندیار فرج وند تعداد صفحات:209 حجم فایل:3مگابایت فرمت کتاب:پی دی افpdf(کیفیت عالی) زبان کتاب:فارسی سفارش کتاب(pdf,چاپی)و پشتیبانی تلگرام:09103894814 ...

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف (ویژه کنکور

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف (ویژه کنکور

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف مولفان: دکتر محسن طالب زاده اندیشه واحدی ویژه کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم تربیتی و روانشناسی و آزمون های استخدامی فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 392 ...

دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف محمد

دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف محمد

عنوان فایل: دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف محمد نصیری ویراست دوم نوع فایل: PDF شرح مختصر: دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام عنوان کتابی است نوشته محمد نصیری که در بیشتر دانشگاه های کشور برای تدریس مبحث بررسی تاریخ دوره ابتدایی اسلام و سرگذشت زندگی پیامبر (ص) تا ...

دانلود رایگان کتاب اصول سرپرستی ناصر صدرا

دانلود رایگان کتاب اصول سرپرستی ناصر صدرا

حضرت علي (ع) نقش سرپرست در جامعه را به سه چيز تشبيه کرده اند: 1. نخ تسبيح: که اگر پاره شود، دانه ها از هم پراکنده مي شوند (نقش هماهنگي). 2. عمود خيمه: که اگر شکسته شود، خيمه فرو مي نشيند (نقش بنيادي). 3. محور وسط سنگ آسياب: که اگر از جا کنده شود، سنگ روي سنگ بند نميشود نقش محوري). سرپرستي ...

تجهیزات پزشکی طراحی و کاربرد (جلد 1 اول)؛ (ویرایش

تجهیزات پزشکی طراحی و کاربرد (جلد 1 اول)؛ (ویرایش

مولف : جان وبستر مترجم : سیامک نجاریان - پوریا جعفری - نازیلا قاسمی انتشارات : جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر فرمت:پی دی اف تعداد صفحات:431 حجم دانلودی فایل:21 مگابایت %این کتاب را در اولین خریدتان با 20٪ تخفیف ارزان‌تر بخرید!% *لینک پشتیبانی کلیک کنید* تلفن پشتیبانی در ...

دانلود کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید

دانلود کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید

عنوان کتاب: زندگی خود را دوباره بیافرینید نویسنده: جِفری ای. یانگ، جنِت اس.کلونسو مترجم: حسین حمیدپور، الناز پیرمرادی، ناهید گلی زاده فرمت فایل ها: mp3 تعداد فایل ها: 53 حجم کل فایل ها: 825 مگابایت مدت زمان پخش: 24 ساعت و 30 دقیقه زبان: فارسی توضیحات: کتاب ...

خلاصه جزوه جرایم علیه اموال و مالکیت - دکتر حسین

خلاصه جزوه جرایم علیه اموال و مالکیت - دکتر حسین

خلاصه جزوه جرایم علیه اموال و مالکیت دکتر حسین میر محمد صادقی خلاصه جزوه جرایم علیه اموال و مالکیت درقالب فایل PDF به صورت تایپ شده و صفحه آرایی شده در 56 صفحه تهیه شده است. (قابل تبدیل به فایل ورد) فهرست مطالب فصل اول: کلاهبرداری فصل دوم: خیانت در ...

کتاب PDF توانبخشی گروه های خاص (افراد با نیازهای

کتاب PDF توانبخشی گروه های خاص (افراد با نیازهای

کتاب PDF توانبخشی گروه های خاص (افراد با نیازهای خاص 1) - اثر علی اصغر کاکو جویباری و اعظم شریفی - رشته علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور اثر علی اصغر کاکو جویباری و اعظم شریفیمنبع درس افراد با نیازهای خاص یک (1) رشته روانشناسیو همچنین منبع درس روانشناسی و آموزش ...

دانلود کتاب استاتیک بیر جانسون به زبان فارسی + حل

عنوان کتاب:دانلود کتاب استاتیک بیر جانسون فارسی همراه حل المسائل فارسیزبان:فارسیفرمت:PDF ...

دانلود کتاب معارف اسلامی 1 سعیدی مهر

دانلود کتاب معارف اسلامی 1 سعیدی مهر

دانلود کتاب معارف اسلامی 1 سعیدی مهر- دکتر امیر دیوانی با فرمت pdf ودر 199 صفحه وبا حجم 1 مگابات مقدمه فصل اول (خدا،انسان وجهان) 2 فصل اول (خدا،انسان وجهان)(گفتاراول: درجستجوى معبود) 18 گفتاردوم: راهى به سوى او 40 گفتارسوم: انسان شناسى74 گفتارچهارم: جهان شناسى96 پاورقی ومنابع ...

کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی ✍ دکتر

کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی ✍ دکتر

کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی✍ دکتر سیف ...

کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز

کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز

نام کتاب: کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز حجم کتاب: 5 مگابایت تعداد صفحات: 439 فرمت کتاب: pdf نویسنده: ماکسول مالتز مترجم: مهدی قراچه داغی زبان: فارسی مقدمه: زمانی از چارلی چاپلین پرسیدند حرکت هنری در صحنه ی سینما چیست جواب داد:». حرکتی است که اگر آن ...

کتاب کامل نظریه های شخصیت شولتز ترجمه یحیی سید

کتاب کامل نظریه های شخصیت شولتز ترجمه یحیی سید

کتاب کامل نظریه های شخصیت شولتز ترجمه یحیی سید محمدی مولفان: دوان پی. شولتز سیدنی اِلِن شولتزمترجم: یحیی سیدمحمّدی جامع ترین کتاب روانشناسی شخصیت منبع کارشناسی ارشد و دکتری فرمت فایل:pdf تعداد صفحات: 569 ...

داوری تجاری بین الملل پیام نور

داوری تجاری بین الملل پیام نور

داوری تجاری بین الملل پیام نور نکات مهم کتاب داوری تجاری بین الملل عبدالحسین شیروینکات ازمونهای پیام نورنمونه سوالات ادوار گذشته نمونه سوالات تا نیمسال اول 97-98 به روز شد سوالات نیمسال دوم 97-98 اضافه شد سرفصل تا ابتدای جرح داوران است. اگر ميخواين نمره خوب ...

کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی (سایکوسیبرنتیک،

کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی (سایکوسیبرنتیک،

کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی سایکوسیبرنتیک، علم کنترل ذهن مولف: ماکسول مالتز مترجم: مهدی قراچه داغی مناسب برای گرایش های مختلف رشته روانشناسی فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 329 ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

محبوب ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا


مطالب تصادفی

  • دانلود سه نمونه فایل فرمول بندی شناختی رفتاری
  • دانلود جزوه چيني سوالات آزمون msrt
  • دانلود جزوه آمار و روش تحقيق دکتر حبيبي
  • دانلود جزوه رورشاخ و TAT
  • دانلود کارگاه آمار و روش تحقيق

https://t.me/javadpsy

روانشناسی بالینی / Clinical Psychology