تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

در صورت هرگونه سوال درباره محصولات فروشگاه لطفا با آیدی تلگرامی ما مکاتبه کنید: https://t.me/javadupsy


مهارت‌ها و استراتژی‌های مطالعه


مهارت‌ها و استراتژی‌های مطالعه

مهارت‌ها و استراتژی‌های مطالعه
مترجم:حمید وثیق زاده انصاری
-
-

مهارت‌ها و استراتژی‌های مشخصی وجود دارند که همه‌ی ما باید با آنها تا حدودی در زندگی خود آشنا باشیم. آنها به کارآیی بیشتر مطالعه و به دست آوردن اطلاعات خیلی بهتر از زمانی که ما قادر بودیم به دست آوریم کمک می‌کنند.
"هر چه بیشتر شما مطالعه کنید، چیزهای بیشتری خواهید دانست. هر چه بیشتر شما بدانید به جاهای بیشتری خواهید رفت." دکتر سئوس
مطالعه یک عادت بزرگ است که در حقیقت می‌تواند زندگی شما را برای همیشه تغییر دهد. مطالعه می‌تواند شما را سرگرم و مشغول کند، اما بیشتر آنها می‌توانند اطلاعات و آگاهی و تجربیاتی را که شما نقل می‌کنید تقویت کنند. مطالعه صرفاً برای تفریح، خوب است (همان طور که همه‌ی ما می‌دانیم) اما مهارت‌ها و استراتژی‌های مشخصی وجود دارند که اگر در مرحله‌ی اولیه به کار گرفته شوند می‌توانند به ما کمک کنند تا خوانندگان بهتر و فراگیری شویم.
اگر چه عبارت استراتژی‌های مطالعه ممکن است مکانیکی به نظر برسد و برای گوش‌های یک دوستدار کتاب خلاق، خشک به نظر برسد اما چنین استراتژی‌هایی می‌توانند قدرت فراگیری شما را افزایش دهند و به شما کمک کنند که بیشتر هر کتاب یا متنی که چشمان خود را برای آن می‌گذارید، درک کنید و فرا بگیرید. چنین مهارت‌هایی ممکن است لازم نباشد که به عنوان تئوری‌ها و قوانین محکم و سرسخت یاد گرفته شوند اما اگر به خوبی درک شوند قطعاً می‌توانند فرآیند مطالعه شما را بهبود دهند و همانند کمیت، کیفیت خروجی که شما از مطالعه کسب می‌کنید را افزایش دهند. چنین استراتژی‌هایی نه تنها می‌توانند درست از زمان مدرسه به کودکان آموزش داده شوند بلکه می‌توانند توسط هر کسی در هر سنی به کار گرفته شوند تا به بهبود فرآیند مطالعه آنها کمک کنند.
-
مطالعه سرعتی :
مطالعه سرعتی در واقع ترکیبی از روش‌های مطالعه مختلف است. هدف مطالعه سرعتی به طور ساده افزایش سرعت مطالعه بدون تمرکز بر درک یا حفظ آن است. برخی از استراتژی‌های به کار گرفته شده در مطالعه سرعتی به صورت زیر هستند:
• تشخیص کلمات بدون تمرکز بر هر حرف
• با صدا نخواندن تمام کلمات
• لب نزدن برخی عبارت‌ها
• صرف زمان کمتری روی برخی عبارت‌ها به جای دیگری
• سطحی خواندن بخش‌های کوچک
مطالعه‌ی سرعتی در واقع با دستور العمل‌ها و قوانین ویژه‌ای دقیقاً تعریف نمی‌شود اما آن واقعاً فرآیندی است که سرعت مطالعه را بدون تمرکز بر حفظ و به خاطر سپردن متن افزایش می‌دهد.
-
نگاه اجمالی انداختن :
نگاه اجمالی انداختن به متن یک استراتژی مطالعه است که اگر شما در حال نگاه کردن به متن به ویژه از طریق یک جنبه تعیین شده در مغز هستید می‌تواند به کار گرفته شود. برای نقاط مهم و یا پر رنگ شما می‌توانید از طریق خلاصه یا مقدمه کتاب و یا فصل‌های اول و آخر، نگاه سطحی به آن بیندازید.
-
مطالعه‌ی فعال :
دفعاتی وجود دارند که شما نمی‌توانید از عهده‌ی نگاه سطحی انداختن و یا نگاه اجمالی انداختن به متن بربیایید و نیاز به کسب درک عمیق از چیزی که می‌خوانید وجود دارد در نتیجه شما نیاز دارید که مطمئن شوید به طور فعال با همان چیز مشابه در گیر هستید. چهار نکته‌ی مهم وجود دارند که لازم است شما به هنگام مطالعه‌‌ی فعال در ذهن خود داشته باشید.
این نکات در زیر آورده شده‌اند:
خط کشیدن زیر آن / هایلایت کردن :
مهم‌ترین بخش‌های متن را طبق درک خود شما تشخیص دهید و هایلایت کنید و یا زیر آن با استفاده از یک مداد یا ماژیک هنگامی که می‌خوانید خط بکشید. شما حتی می‌توانید از رنگ‌های مختلف برای هایلایت کردن جنبه‌های مختلف متن استفاده کنید.
از کلمات کلیدی یادداشت بردارید :
عنوان‌هایی که می‌خوانید و جزئیات را یادداشت کنید و از یک یا دو کلمه‌ی کلیدی برای هر نکته استفاده کنید.
سوالها :
قبل از شروع مطالعه، برای همان مطلب تمام سوالاتی را که شما می‌خواهید با خواندن آن مطلب به آن پاسخ دهید بنویسید و آماده کنید. این کار نتیجتاً به شما کمک می‌کند که مطالعه کنید و مطمئن شوید که پاسخ همه‌ی سوالات خود را دریافت خواهید ‌کنید و به هنگام مطالعه آشفته و سرگردان نشوید.
خلاصه‌ها :
بعد از این که شما یک بخش کامل از یک متن را خواندید آن قسمت را به زبان خودتان خلاصه کنید. بعداً دوباره متن را بخوانید و کنترل کنید و ببینید که خلاصه‌ی شما چقدر دقیق است و در مواردی که جزئیاتی را از دست داده‌اید آن را اصلاح کنید و یا بهبود دهید.

ساختار – گزاره – ارزیابی :
این یک تکنیک مطالعه جالب است که توسط مورتیمر آدلر در کتابش به نام "چگونه یک کتاب بخوانیم" پیشنهاد شده است. این تکنیک مطالعه عمدتاً برای نوع غیر تخیلی به کار می‌رود و استادانه بیان می‌کند که چگونه یک قطعه‌ی نوشته شده می‌تواند در سه گذر خوانده شود. آنها به صورت زیر هستید :
• مطالعه‌ی ساختار کار
• مطالعه‌ی گزاره‌های منطقی که در سلسله‌ای از مراجع ایجاد شده و سازمان دهی شده‌اند
• ارزیابی مزیت‌های بحث‌ها و نتایج
این روش مطالعه از داوری معلق کار و یا بحث‌های آن تا وقتی که آنها به طور کامل درک شوند حمایت می‌کند.
بررسی – سوال کردن – خواندن – از بر خواندن – مرور (SQ3R) :
این روش درک خیلی عمیق از مطلبی که خوانده می‌شود را آسان می‌کند. در واقع، هدف سیستم آسان کردن درک به صورت خیلی واضح است که خواننده باید بتواند آنچه را در طول فرآیند مطالعه یاد گرفته است آموزش دهد. مربیانی که برای آموزش دادن مطلبی بدون ارجاع کردن به یادداشت‌هایشان در طول سخنرانی آماده می‌شوند عموماً از این روش مطالعه استفاده می‌کنند. این فرآیند شامل پنج مرحله‌ی مختلف است که به صورت زیر هستند:
بررسی :
بررسی شامل دریافت یک ایده‌ی سریع در مورد این است که کل قطعه‌ی نوشته شده در چه مورد است. برای مثال اگر آن کتابی است احتمالاً مقدمه یا خلاصه‌ی آن در پشت کتاب کافی باشد.
سوال کردن :
به خاطر داشته باشید که شما فقط کلمات را نمی‌خوانید و یا به کلمات نگاه نمی‌کنید بلکه در واقع در حال تلاش برای کشف و رمز گشایی معانی زیرین هستید. در ذهن خود سوالاتی خلق کنید و به هنگام خواندن متن به دنبال جواب‌ها بگردید. در مواردی که شما قطعه‌ای را برای تحقیق می‌خوانید همیشه توصیه می‌شود که سوالات این چنینی و پاسخ‌هایشان را به طور خلاصه بنویسید و یادداشت کنید.
خواندن :
اگر شما به دنبال چیز ویژه‌ای هستید منتخبانه بخوانید. یاد بگیرید قسمت‌هایی از متن را که برای شما مهم هستند پیدا کنید و به پیش بروید.
از بر خواندن :
تلاش کنید و با زبان خودتان به سوالات پاسخ دهید و تنها از کلمات کلیدی و یا فهرست‌هایی که برای جمع بندی ایده‌ی کامل لازم هستند استفاده کنید.
مرور کردن :
کل متن را در ذهن خود مرور یا خلاصه کنید و آسوده باشید، مطمئن شوید که قرار نیست شما هرگز آن را حفظ کنید و یا قلباً یاد بگیرید.
نکات دیگر :
در زیر برخی از نکاتی آورده شده است که شما وقتی مطالعه را شروع می‌کنید باید در ذهن خود داشته باشید :
• هدف خود را به هنگام مطالعه مشخص کنید. در مورد آنچه که شما از متن می‌خواهید واضح و شفاف باشید.
• نکات، نقل قول‌ها و یا خطوط مهمی را که ممکن است بعداً برای شما مفید باشند یادداشت کنید. یادداشت‌های نوشته شده به هنگام مطالعه می‌توانند بعداً به هنگام مطالعه دوباره‌ی موضوع مفید باشند.
• حتی اگر شما مطلب تخیلی می‌خوانید، تلاش کنید که درک خود را نسبت به سبک نوشتاری نویسنده با توجه به عناصری چون زبان، احساس و واژگان گسترش دهید. این در واقع باعث می‌شود که فرآیند مطالعه برای شما لذت بخش‌تر شود.
• هر قطعه از متن خوانده شده به شما اطلاعاتی می‌دهد و دانش و آگاهی شما را به روشی تقویت می‌کند. همیشه با تمرکز بخوانید. مطالعه به خاطر چیزی هیچ نتیجه‌ی مثمر ثمری نخواهد داشت.
دفعه‌ی بعد وقتی شما خواستید چیزی را برای سرگرمی و لذت یا به عنوان مطالعه‌ی درسی بخوانید این استراتژی‌ها را حتماً در ذهن خود داشته باشید.  این کار به حفظ اطلاعات و افزایش دانش و آگاهی شما کمک می‌کند به جای این که فقط همانند یک خواننده‌ی بی‌حس و بی‌عاطفه باشید که بدون به دست آوردن چیزی مطالعه می‌کند.
 
منبع:migna.ir

  انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 114
دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

معرفی کتاب:زمینه روانشناسی هیلگارد (متن کامل) نويسنده:اتکینسون مترجم:دکتر براهنی فرمت کتاب:پی دی افpdf(کیفیت عالی) زبان کتاب:فارسی سفارش کتاب(pdf,چاپی)و پشتیبانی تلگرام:09103894814 ...

كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ٧٠ هزار تومان

كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ٧٠ هزار تومان

سلام دوست خوبم اگه از زندگي و كارت رضايت نداري.. اگه از وضعيت روحي و بي پولي خسته شدي.. اگه احساس ميكني هميشه تو تمامي كارها بازنده اي و اعتماد به نفس پاييني داري.. اگه ميخواي يك فعاليت جديد رو شروع كني .. و يا حتي ميخواي وضعيت زندگيتو بهتر و بهتر كني و جاذب ثروت و موفقيت ...

کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری

کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری

نام کتاب: کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری یانگ و ژانت کلوسکو حجم: 999 مگابایت تعداد فایل: 2 پکیج با 70 فایل صوتی + کتاب پی دی اف مدت کتاب: 14 ساعت و 33 دقیقه + 22 ساعت و 24 دقیقه نویسنده گان: جفری یانگ و ژانت کلوسک ترجمه: دکتر حمید ...

مجموعه کامل برترین برنامه های ردیابی و کنترل

مجموعه کامل برترین برنامه های ردیابی و کنترل

این فایل شامل: 3 برنامه اندروید از بهترین برنامه های ردیابی و کنترل گوشی همسر و فرزند بهمراه یک آموزش تصویری از نصب و راه اندازی بهترین برنامه ردیابی و کنترل گوشی می باشد. همه برنامه ها دارای امکانات حرفه ای و رایگان می باشند. ...

دانلودکتاب معامله گر منظم اثر مارک داگلاس

دانلودکتاب معامله گر منظم اثر مارک داگلاس

کتاب معامله گر منظم اثر مارک داگلاس(کاملترین وباکیفیت ترین بهترین ترجمه نسخه فارسی کاملا ویراستاری شده به صورت پی دی اف با کیفیت بالا به طور کامل برای دانلود شما عزیزان آماده شده) کتاب معامله گر منظم به شما این امکان را میدهد تا به صورت بنیادی و قدم به قدم شخصیت خود را ...

کتاب کامل سنجش و اندازه گیری مدرسان شریف (ویژه

کتاب کامل سنجش و اندازه گیری مدرسان شریف (ویژه

کتاب کامل سنجش و اندازه گیری مدرسان شریف مولف: اعظم کائیدی مناسب برای کنکور کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 260 ...

افزایش سایز آلت تناسلی به روش Big Size

افزایش سایز آلت تناسلی به روش Big Size

اگر واقعا می خواهید با مشکلات جنسیتان به کلی خدا حافظی کنید لطفا مطالب زیر را با دقت بخوانید...! آیا از کوچکی آلت خود رنج میبرید؟ آیا زودانزالی دارید؟ آیا میخواهید یک بار برای همیشه مشکلات جنسی خود را رفع کنید؟ آیا میخواهید قدرت جنسی خود را افزایش دهید؟ در اين ...

آموزش جامع افزایش طبیعی سایز آلت تناسلی

آموزش جامع افزایش سایز آلت تناسلی مردان به روش نچرال پنیس آیا از کوتاهی سایز آلت خود رنج میبرید؟ آیا این موضوع باعث شده احساس سرافکندگی کنید؟ آیا اعتماد به نفس خود را در رابطه از دست داده اید؟ آیا به دنبال راهی برای افزایش سایز آلت خود هستید؟ ...

کتاب کامل روش ها و فنون تدریس مدرسان شریف (ویژه

کتاب کامل روش ها و فنون تدریس مدرسان شریف (ویژه

کتاب کامل روش ها و فنون تدریس مدرسان شریف مولفان: علی منصفی راد فاطمه طباطبائی یزدی مناسب برای کنکور کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 328 ...

کسب درآمد 10 میلیونی با جدیدترین روش ها

کسب درآمد 10 میلیونی با جدیدترین روش ها

آموزش کسب درآمد ده میلیون تومان به بالا می خواهید صبر کنید و افزایش قیمت دلار و اجناس را نگاه کنید؟می خواهید ثروتمند شدن بقیه را نگاه کنید و شما هم عقب بیفتید؟می خواهید فقط افسوس بخورید؟ ناراحت شوید ؟ حسرت بخورید؟آیا وقت آن نرسیده یکبار برای همیشه به همه ی آرزوهای خود ...

GTA V برای اندروید

GTA V برای اندروید

دانلود بازی GTA V برای اندروید بازی Grand Theft Auto که به اختصار آن را GTA نیز مینامند یکی از پرطرفدار ترین بازی های سبک اکشن و جنگی برای کامپیوتر است که کاربران کامپیوتر و کنسول هایی نظیر Play Station و Xbox خاطرات زیادی از آن را به خاطر دارند. امروز نسخه اندرویدی این بازی را برای شما آماده ...

دریافت فایل : GTA V برای اندروید
خدای جنگ 2 ps2 برای اندروید

خدای جنگ 2 ps2 برای اندروید

دانلود بازی God of War2 برای اندروید بازی خدای جنگ God Of War 2 سر انجام پس از مدتی انتظار برای اندروید منتشر شد. بازی خدای جنگ God Of War 2 سر انجام پس از مدتی انتظار برای اندروید منتشر شد.بدون شک همه شما و مخصوصا کسانی که کنسول نسل دوم شرکت سونی را دارا بوده اند تنشان به تنه خدای جنگ ...

حل المسائل الکترونیک 1 و 2

حل المسائل الکترونیک 1 و 2 ...

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب + pdf

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب + pdf

عنوان کتاب: تئوری انتخاب نویسنده: دکتر ویلیام گلسر گوینده: دکترعلی صاحبی فرمت فایل ها: pdf ، mp3 تعداد فایل ها: 93 حجم کل فایل ها: 846 مگابایت مدت زمان پخش: 23 ساعت تعداد صفحات: 430 زبان: فارسی توضیحات: تئوری انتخاب دکتر ویلیام گلسر بر این اصل استوار است که ...

کتاب PDF توانبخشی گروه های خاص (افراد با نیازهای

کتاب PDF توانبخشی گروه های خاص (افراد با نیازهای

کتاب PDF توانبخشی گروه های خاص (افراد با نیازهای خاص 1) - اثر علی اصغر کاکو جویباری و اعظم شریفی - رشته علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور اثر علی اصغر کاکو جویباری و اعظم شریفیمنبع درس افراد با نیازهای خاص یک (1) رشته روانشناسیو همچنین منبع درس روانشناسی و آموزش ...

کتاب تاریخچه و مکاتب روان شناسی دکتر غلامحسین

کتاب تاریخچه و مکاتب روان شناسی دکتر غلامحسین

کتاب تاریخچه و مکاتب روان شناسیدکتر غلامحسین جوانمردانتشارات پیام نور ...

خلاصه و جزوه تربیت رسانه ای

خلاصه و جزوه تربیت رسانه ای

خلاصه و جزوه تربیت رسانه ای آموزش رسانه ای یادگیری سواد رسانه ای و فرهنگ معاصر مولف : دیوید باکینگهامترجمه : حسین سرافراز ...

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف (ویژه کنکور

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف (ویژه کنکور

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف مولفان: دکتر محسن طالب زاده اندیشه واحدی ویژه کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم تربیتی و روانشناسی و آزمون های استخدامی فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 392 ...

خرید پکیج افزایش قد گرو تالر داینامیک grow taller

خرید پکیج افزایش قد گرو تالر داینامیک grow taller

گرو تالر داینامیک روش جهانی برای افزایش قد سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا بشوید چند نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم،خیلی اتفاقی توسط یکی از دوستانم با این متد آشنا شدم و قبل از آن همه روشها رو ...

کتاب کامل روش ها و فنون تدریس پوران پژوهش (ویژه

کتاب کامل روش ها و فنون تدریس پوران پژوهش (ویژه

کتاب کامل روش ها و فنون تدریس پوران پژوهش مولف: دکتر محمدحسن میرزامحمدی مناسب برای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم تربیتی و آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 266 ...

کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد

کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد ویراست محمدنقی براهنی جدیدترین ویراست این کتاب دو جلد است که قیمت آن حدود 70000تومان است اما این نسخه pdf با وجود قدیمی بودن هیچ تفاوتی با نسخه جدید از نظر محتوا ندارد 726 صفحه سال چاپ1389 ...

دانلود اسکریپت اتوماتیک هوشمندسایت فری بیتکوین

دانلود اسکریپت اتوماتیک هوشمندسایت فری بیتکوین

دانلود اسکریپت اتوماتیک هوشمند سایت فری بیتکوین 2020 برای گوشی و سیستم با این اسکریپت به راحتی از سایت فری بیتکوین بیتکوین بدست بیارید.فقط کافیه اسکریپت رو داخل سایت کپی کنید تا خودش براتون به صورت خودکار بازی کنه و بیتکوین بدست بیاره. این اسکریپت طوری طراحی شده که خودش ...

بازی فوتبال98(الون۳)نسخه اندروید اورجینال

بازی فوتبال98(الون۳)نسخه اندروید اورجینال

World soccer winning Eleven3 -Japan for free on Android _this is good game for a smartphone or tablet. بازی فوتبال winning Eleven3 (الون۳) اندروید اورجینال نسخه ژاپنی توسط شرکت کونامی (konami)با پیشرفت هایی دوباره منتشر شد. ( اجرای تمام بخشهای بازی همراه با صدا) یکی از جذاب ترین و خاطره انگیز ترین بازی پلی استیشن ...

کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز

کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز

نام کتاب: کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز حجم کتاب: 5 مگابایت تعداد صفحات: 439 فرمت کتاب: pdf نویسنده: ماکسول مالتز مترجم: مهدی قراچه داغی زبان: فارسی مقدمه: زمانی از چارلی چاپلین پرسیدند حرکت هنری در صحنه ی سینما چیست جواب داد:». حرکتی است که اگر آن ...

نسخه هک شده فالور گیر اینستاگرام

نسخه هک شده فالور گیر اینستاگرام

نسخه مود شده برنامه فالورگیر اینستاگرام دریافت فالور و لایک و کامنت بدون پرداخت هیچ هزینه ای دریافت سکه بدون نیاز به فالو کردن دریافت بی نهایت فالور و لایک در روز امروز و در این پست بی نظیر قصد ارائه نسخه هک شده دیگری از برنامه های فالو و لایک و... را داریم در این برنامه که ...

کسب درامد از اینترنت روزی3 میلیون تومان تضمینی و

کسب درامد از اینترنت روزی3 میلیون تومان تضمینی و

بسم الله الرحمن الرحیم الکی امیدوار نباشید ، با این شرایط اقتصادی هیچوقت ثروتمند نمی شوید!! مگر اینکه هوشمندانه کار کنید سلام و عرض ادب دوستان در اینجا قصد داریم تا پکیجی را خدمت شما معرفی کنیم ، که در 13 سرفصل اموزشی ، صفر تا صد کسب درامد از اینترنت در فضای مجازی و ...

روشهای شناسایی و آنالیز مواد- دکتر گلستانی فرد-

روشهای شناسایی و آنالیز مواد- دکتر گلستانی فرد-

برای دریافت کد تخفیف در کانال تلگرامی ما عضو شوید. ganjineh_4kia@ این کتاب انواع روشهای آنالیز مواد را به تفصیل و به صورت کاربردی توضیح داده است. این کتاب مربوط به انتشارات علم و صنعت است و نویسنده آن نیز دکتر گلستانی فرد که یکی از اساتید با تجربه این دانشگاه است می باشد. این ...

دانلود کتاب آنالیز حقیقی فولند فارسی + حل تمرین

ترجمه فارسی کتاب آنالیز حقیقی فولند همراه حل المسائلزبان:فارسیفرمت:PDF ...

دانلود رایگان کتاب نجات از مرگ مصنوعی pdf

دانلود رایگان کتاب نجات از مرگ مصنوعی pdf

معرفی کتاب:(نجات از مرگ مصنوعی)کتابی ارزشمند حاوی شش مقاله گرانبها درباره پزشکی سنتی -بخشی از فهرست: - یک مطلب قابل پروا اشخاصی که امروزه دچار به بیماری چشم هستند، -پرهیز عمومی ااز غذاهای مولد سوداا و غیره، -امراضی که از زیدی تباهی خون فرآوری می شود، -درر مرض صداع (درردسر) -در ...

دانلود کتاب استاتیک بیر جانسون به زبان فارسی + حل

عنوان کتاب:دانلود کتاب استاتیک بیر جانسون فارسی همراه حل المسائل فارسیزبان:فارسیفرمت:PDF ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

محبوب ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا


مطالب تصادفی

  • دانلود سه نمونه فایل فرمول بندی شناختی رفتاری
  • دانلود جزوه چيني سوالات آزمون msrt
  • دانلود جزوه آمار و روش تحقيق دکتر حبيبي
  • دانلود جزوه رورشاخ و TAT
  • دانلود کارگاه آمار و روش تحقيق

https://t.me/javadpsy

روانشناسی بالینی / Clinical Psychology